Smogowa świadomość

Myśląc o smogu wiele osób automatycznie myśli o zimie i charakterystycznej mgle, która unosi się nad Polskimi miastami, za każdym razem, gdy temperatura powietrza obniża się do poziomu w którym konieczne jest dodatkowe ogrzewanie mieszkań. Smog jednak zagraża zdrowiu w lecie równie mocno, co i w zimie.

Źródła i rodzaje zanieczyszczeń

Wiele się mówi w dyskusji publicznej o źródłach i rodzajach zanieczyszczeń, które unoszą się codziennie w powietrzu, jednak mało kto zadaje pytanie o to, jak powstaje smog.
Gdyby ten temat poruszany był częściej, świadomość społeczeństwa była by na znacznie wyższym poziomie, a jednocześnie poziom negatywnego wpływu smogu na zdrowie niższy.
Oprócz typowego smogu zimowego, który powszechnie nazywa się smogiem londyńskim, wyróżnić można również smog letni, który jest równie niebezpieczny, a nie tak szeroko znany.

Smog w czasie lata

Letni smog, zwany czasem smogiem typu Los Angeles, powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Do jego powstania konieczne jest duże stężenie tlenków azotu i węglowodorów, które pochodzą głównie ze spalin samochodowych, oraz silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury.
Ciepło i słońce w połączeniu ze spalinami powodują reakcje chemiczną, z której powstają niezwykle silne i trujące utleniacze, niepozostające obojętne dla zdrowia osób nimi oddychających.
Warto jest znać źródła i rodzaje zanieczyszczeń w powietrzu, ponieważ nie zawsze piękna pogoda i bezchmurne niebo oznaczają same dobre rzeczy.